9. kidolgozott aszepszis- antiszepszis tétel
Munkahelyén eszközök sterilezését kell elvégeznie. Magyarázza el a szakmai gyakorlatát töltő tanulónak, hogy az aszepszis, antiszepszis szabályainak betartása miért szükséges! Készítsen ismertetőt az adott munkaterületre az aszepszis, antiszepszis szabályainak betartásáról! A feladat megválaszolása során az alábbi szempontokra térjen ki:
- az aszepszis és antiszepszis fogalma
- a sterilitás, sterilizálás fogalma, a steril munka fogalma, feltételei, műveletei
- protokoll a sterilitás fenntartása érdekében
- egyszer használatos eszközök
- eszközök, műszerek, anyagok sterilizálhatósága, sterilizáló eljárások
- steril anyagok tárolása, szállítása, sterilizálás ellenőrzése
___________________________________________________________________________
1. Aszepszis, antiszepszis fogalma
- Aszepszis: olyan eljárások, amelyek célja a terület összes mikroorganizmusának eltávolítása, sterilizálás.
- Antiszepszis: az a tiszta módszer, amelyet a mikroorganizmusok számának csökkentésére és szétterjedésének meggátlására alkalmazunk.
2. Sterilitás, sterilizálás fogalma
- Sterilitás:(csíramentesség): az anyagok azon mikrobiológiai állapota, melyek mentesek minden mikroorganizmustól, valamint ezek összes nyugvó formáitól.
- Sterilizálás:(csíramentesítés): az az antimikrobiális eljárás, melynek során a különböző fizikai, kémiai hatásokkal, vagy ezek kombinált alkalmazásával a csíramentesítésre kerülő anyagon és anyagban elpusztítjuk ill. inaktiváljuk a mikroorganizmusokat, valamint ezek összes nyugvó formáit.
3.Steril munka fogalma, feltételei, műveletei
Az antiseptikus betegellátás értelmében minden olyan megelőző, diagnosztikus és terápiás célt szolgáló anyagnak és tárgynak, amely a beteg nyitott testszöveteivel, testüregeivel vagy nyálkahártyáival érintkezésbe kerül, sterilnek kell lennie.
Az alkalmazható sterilezési módszerek alapkövetelménye, hogy a kezelendő anyag fizikai, kémiai tulajdonságait az eljárás ne változtassa meg, a műszer, az anyag ne károsodjon.
A sterilezés nem csupán a csíramentesítést foglalja magában, hanem az ezzel kapcsolatos előkészítő és következményes műveleteket is. Ennek a műveleteknek a célja, hogy a műszerekről a kórokozókat, vért, fehérjét és egyéb anyagokat tartalmazó szennyeződésektől megtisztítsuk annak érdekében, hogy a csíramentesítő hatást semmi se csökkentse.
A sterilezés technológiai folyamata
1. Előkezelés
2. Öblítés, előáztatás - Az eszközöket használat után azonnal hideg (max. 30 °C-os) csapvízzel alaposan leöblítjük, majd - az erősen tapadó szennyeződések eltávolításának megkönnyítése céljából - ugyancsak hideg vízben áztatjuk- műszereket szétnyitvaà közé mehet a fertőzés
3. Előfertőtlenítés - Annak érdekében, hogy a dolgozó a műszerek tisztítása közben ne fertőződhessen, az eszközöket az előírt tisztító-fertőtlenítő oldatban meghatározott ideig áztatjuk.
1. Áztatás - A meleg, tisztítószeres oldat hőmérsékletét (40-60 °C) az áztatandó eszköz anyaga szerint választjuk meg.
2. Mechanikus tisztítás - Csak erre a célra használt textíliákkal és kefékkel végezzük.
3. Utóöblítés - A megtisztított tárgyakról a mosószert folyó meleg csapvízzel gondosan öblítsük le.
4. Protokoll a sterilitás fenntartása érdekében
-a sterilitást fenn kell tartani minden esetben: tároláskor, szállításkor, használat előtt
¤ Szállításkor: a steril csomagokat mindig védőcsomagolásban, vagy konténerben kell szállítani!
¤ Tároláskor: legfontosabb szabály, hogy a sterilizált anyagokat csak abban a csomagolásban szabad tárolni, amiben sterilizálásra kerültek.
-a steril csomagokat csak közvetlenül felhasználásuk előtt szabad felbontani. A felbontott csomag tartalma már nem tekinthető sterilnek
- ezeken felül fontos a személyzet higiénéje, és azon helyiségek rendszeres fertőtlenítő takarítása, ahol a sterilizált csomagok, eszközök megfordulnak.
5. Eszközök, műszerek sterilizálhatósága, sterilizáló eljárások
1. sterilizálás túlnyomásos, telített vízgőzzel- autoklávozás (műtéti műszerek, többször használatos fecskendők, tűk, műtéti textíliák, sebészeti kötözőszerek, varróanyagok, hőálló gumi- és műanyag eszközök, üveg- és porceláneszközök)
2. sterilizálás cirkuláló forró levegővel- hőlégsterilizálás (éles mikrosebészeti-, fogászati műszerek, edények, tartályok, porok)
3. sterilizálás etilén- oxid gázzal- gázsterilizálás (szintetikus varróanyagok, szívbillentyűk, protézisek, katéterek, flexibils endoscopok, pacemakerek)
4. sterilizálás formaldehides gázzal- gázsterilizálás (gumi, többször használatos műanyag
eszközök, endoscopok)
5. sterilizálás hidrogén- peroxid plazmában- plazmasterilizálás (porok, textíliák, kötszer, vatta, géz, szivacs, implantátumok)
6. sterilizálás antimikrobiális anyagok oldatában- kémiai, ún. hidegsterilizálás (mikrosebészeti-, fogászati műszerek, gumi- és többször használatos műanyag eszközök, endoscopok)
7. sterilizálás mechanikus módszerrel- mikrobamentesítő szűrés (alkoholok, hőérzékeny oldatok, vérplazma, vérszérum)
8. sterilizálás ionizáló sugarakkal- sugársterilizálás (egyszer használatos eszközök- inj. tűk, fecskendők- gyógyszerkészítmények, vérpótló anyagok, ér-, porc-, csontplantátumok)