Első ellátás-elsősegélynyújtás
12. kidolgozott tétel
Télen kirándulás közben társa megcsúszik, elesik, a bal karja sérül. Csuklója deformált, fájdalmas, nem tud fogni a kezével, az egész karja zsibbad. Mit tesz Ön?
Tájékoztassa a sérültet a vizsgálat/elsősegély nyújtás menetéről, a társait a teendőkről, a várható eseményekről, a kiérkező mentőket az Ön által tapasztaltakról, ill. az Ön által végzett ellátásról!
Rándulás (distorzió): az ízületi tok megnyúlik, esetleg elszakad. Duzzadt, fáj, mozgatásra fájdalom, korlátozott mozgathatóság.
Ficam (luxatio): ízületet alkotó csontvégek közül az egyik teljesen és tartósan elmozdul anatómiai helyzetéből. Az ízület deformált, duzzadt, kóros alakváltozás, fájdalom. A talált helyzetben kell rögzíteni!
A törés (fractura) a csontszövet folytonosságának megszakadása mechanikus erő hatására.
Tünetei: fájdalom, duzzanat, csontrecsegés (lehetőleg ne provokáljuk), kóros mozgathatóság,
Deformitás, nyílt esetén seb - törtvég látható.
Elsősegélynyújtás szintjén az ellátás szempontjából nem teszünk különbséget ficam, rándulás és törés között, mindegyiket azonos elvek alapján látjuk el, tekintettel arra, hogy a tünetek sokszor hasonlóak.
Törésre gyanús, ha a testrész fájdalmas, duzzadt, mozgása beszűkült, esetleg nem mozdítható. Biztos jele a törésnek, amennyiben a testrész deformált, illetve ha olyan nyílt törés esetén, ahol látszik a törtvég.
Nyílt törés esetén a sérülést a sebellátásnak megfelelően lássuk el.
Kérjük meg a sérültet, hogy ne mozgassa az adott végtagot.
Ültessük, vagy fektessük le a sérültet.
Maximum 20 percig rakhatunk hűtő borogatást, de a jég a bőrrel nem érintkezhet.
Húzzunk gumikesztyűt, fertőtlenítsük, majd helyezzünk rá óvatosan fedőkötést.
A fertőtlenítés a nyílt töréseknél különösen fontos, mert az esetek jelentős részében néhány napon belül csonthártyagyulladás következhet be. Ezt követően rögzítsük a végtagot. A tört csont két szomszédos ízületét is rögzíteni kell!
Alkartörés: csak akkor használjuk ezt a kifejezést, ha a két alkarcsont együtt törik.
A kéz sérülései
Kéztőcsontok törése: a törés klasszikus tünetei észlelhetők. Mivel a kéztőcsontok feszes ízületben kapcsolódnak egymáshoz, így mozgáskorlátozottság csak a csuklóízületre lokalizálódik.
Kézközépcsontok törése: a csontsérülés klasszikus tünetei észlelhetők.
Ellátás: rögzítés, fájdalomcsillapítás. (a rögzítés mindig túlérjen a szomszédos ízületeken és az alkar dorsalis felszínére, kerüljön)
Ujjperccsontok törése: a tünetek klasszikusak. Ellátásnál tilos az ujjat nyújtott helyzetben rögzíteni. Az ujjak élettani helyzete a következő: a kisujj behajlítva a legközelebb kerül a tenyérhez, majd a többi ujj szintén behajlítva de egyre távolodva a tenyértől.
A törést egyértelműen csak röntgenvizsgálattal lehet kimutatni. A röntgenfelvétel nemcsak a törés tényét igazolja, hanem megmutatja annak jellegét, a törtvégek helyzetét, azok elmozdulását, az elmozdulás nagyságát is.
Felső végtag: A végtagsérülések a leggyakoribb sportbalesetek, de a háztartásokban, idős embereknél sem ritkák.
Ujj, csukló, alkar, felkar és kulcscsont sérülése esetén a sérült végtag rögzítésére legszerencsésebb a háromszögletű kendő.
Az ellátás lépései a következők:
Kérjük meg a sérültet, hogy óvatosan hajlítsa be könyökét (feltéve, ha nem könyöksérülése van) úgy, hogy alkarja a mellkasa elé kerüljön.
Rögzítsük alkarját úgy, hogy csuklója kissé följebb legyen, mint a könyöke, azaz alkarja ne vízszintes, hanem enyhén ferde pozícióban legyen.
Ha a sérültnek úgy kényelmesebb alkarja és mellkasa közé tehetünk összehajtott ruhadarabot.
Amit a töréseknél NE csináljunk: