Egészségmegőrzés- egészségfejlesztés- egészségnevelés
kidolgozott 13. tétel
18 éves túlsúlyos lány keveset mozog, nagy az édesség igénye. Családjában többen cukorbetegségben szenvednek, tudja, hogy a családi halmozódás miatt ő is hajlamos e betegségre. Felvilágosítást kér Öntől a cukorbetegségről. Tájékoztassa az érdeklődőt!
Tájékoztatója során az alábbi szempontokra térjen ki: cukorbetegség lényege, szövődményei, egészséges életmódra nevelés, egészséges életmódnak megfelelő napirend összeállítása, helyes táplálkozás étrendjének összeállítása, motiváció, az érdeklődés fenntartása, az egyén bevonása az ismeret elsajátításába
Cukorbetegség lényege:
A hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek alfa sejtjei termelik a glükagont, béta sejtjei az inzulint. Szerepe: segítik a cukorfelvételt a vérből, megkönnyítik a sejtek cukorégetését, segítik a cukrok átalakítását zsírrá és fordítva.
Cukorbetegség eseté a hasnyálmirigy inzulintermelésének megszűnése vagy csökkenése következik be.
Inzulinhiányà cukor nem használódik felà vércukorszint magasà sejtek éheznek, a máj nem tud glikogén formájában cukrot raktározni, szénhidrát anyagcsere zavar mellé a fehérje- és a zsíranyagcsere zavara is társul
Cukorbetegség szövődményei:
- érelmeszesedés a rossz keringés miatt
- seb lassan gyógyul
- látásromlás, szürke hályog
- érzéskiesés
- gangraena: alsó végtag artériáinak szűkülete miatt
Egészséges életmód
Életmód: körülményeink, szokásaink, amelyek közt és ahogyan élünk, amelyek jellemzőek ránk és meghatározzák egyéniségünket.
Egészséges életmód főbb követelményei :
- Személyi higiéné
- Egészséges táplálkozás
- Több mozgás
- Stressz tűrés, stressz kezelés
- Baleset megelőzés
- Kiegyensúlyozott szexualitás
- Nem dohányzás
- Kevesebb alkoholfogyasztás
- Időben orvoshoz fordulás
- Egészségüggyel való együttműködés
- Környezet tisztelete és védelme.
Az életmód lehetővé teszi az ember számára az egészség megőrzését, a képességeinknek megfelelő sikeres munkavégzést és az aktív, hosszú életet.
Az egészségnevelés az ember számára elérhetővé teszi az egészséges életmódhoz szükséges tudást. Az egészséges életmódra közvetlenül a közegészségtan gyakorol hatást, feladata, hogy az ember egészsége megőrzésének, megvédésnek és fokozásának feltételeit kutatja.
Az egészséges életmód alapjai:
- Helyes táplálkozás
- Megfelelő mozgás
- Sresszkezelés, stressztűrés
- Kiegyensúlyozott szexualitás
- Drogtagadás
- Rendszeresen ellenőriztessük egészségi állapotunkat
- Megfelelő tisztálkodás, öltözködés
- Megfelelő időbeosztás
- Lelkünket, szellemünket gondozzuk,kulturálódjunk.
- Változatos, évszaknak és földrajzi viszonyoknak megfelelő étrend
- Napi többszöri, kis adagokban történő étkezés
- Az ételek alapos megrágása
- Zöldségek, gyümölcsök, teljes értékű gabonafélék fogyasztása
- Kerülni kell a zsíros ételeket, inkább növényi zsírokat kell felhasználni
- Csökkenteni a konyhasó és cukor bevitelt
- Megfelelő folyadékfogyasztás
Egészséges életmódnak megfelelő napirend:
- Naponta többször fogyasszunk gabonafélét, használjunk teljes értékű gabonafélét az ételek elkészítéséhez is, és törekedjünk a változatosságra, az elkészítés során ne adjunk hozzá zsiradékot és sót, vagy csak igen kis mennyiségben
- Együnk naponta legalább háromszor zöldség-főzelékfélét és legalább háromszor gyümölcsöt
- Gyakran együnk sötétzöld leveles főzelékféléket, citrusféléket, paradicsomot, valamint hüvelyes főzelékeket – ezekben bőségesen vannak karotinoidok, C-vitamin és folátok (folsav)
A cukor kis mennyiségben sok energiát tartalmaz anélkül, hogy számottevő ásványi anyag vagy vitamin volna benne. Ezért cukrot csak az ételek, italok ízesítésére használjunk. Ne tervezzünk az étrendbe magas cukortartalmú élelmiszereket (nápolyi, csokoládé stb.), édes jellegű ételek (tejberizs, diós-, mákos tészta stb.) csak hetente egyszer szerepeljen a főétkezésekhez.
Az ételek elkészítésének is fontos szerepe van, például a húsokat grillezve, nem pörköltnek készítve, a burgonyát főzve, nem olajban sütve, a zöldségeket nyersen vagy párolva, nem vastag rántással készítve. Felvágottként egészségesebb pl. a baromfi párizsi, mint a zsírban gazdag kolbász, szalámi. Az egész nap hozzáférhető rágcsálni való (ropi, csípsz, édesség) mindenképpen elkerülendő!
A sok mozgás, sport legalább olyan fontos, mint a helyes táplálkozás. A nagy séták, kirándulások, úszás, biciklizés, otthoni torna (esetleg videokazetták segítségével) javasolható.