Kézhigiénia jelentőssége:
A fertőzéses megbetegedések terjedési sebessége oly mértékben megnövekedett, hogy egyes vírusok képesek milliókat megbetegíteni, vagy akár egész városokat megbénítani. A járványok ott jelentik a legnagyobb veszélyt, ahol az emberek nagy számban vannak jelen, pl.: az iskolákban, munkahelyeken illetve tömegközlekedésnél.
A fertőzések tovább terjedésének legfőbb okozói közé tartozik az elhanyagolt kézhigiénia, a piszkos kéz gyakorisága. A fertőző betegségek 80%-a közvetlen érintkezés útján terjed.
Három fő vírusterjedési területet határozunk meg:
A kézfogáson keresztül több kórokozót adunk tovább, mint egy arcra adott puszival.
A kezünkkel utána megérintjük a szánkat, orrunkat vagy akár a szemünket, és máris a szervezetünkbe kerül a vírus. Gondoljunk csak arra, hogy a telefon kagylójának megérintése után, hányszor nyúlunk a szánkhoz. A kórokozók mindenütt megtalálhatók, szilárd felületeken akár napokig is életképesek maradnak.
De nem csak a megfázást illetve influenzát okozó vírusok terjednek egyre gyakrabban a kézi érintkezés által, hanem a gyomor és bélfertőzés korokozói, mint például a salmonella is.
Heves járványidőszakban a kézfogást mellőzni ajánlott, illetve az átlagosnál sokkal, több alkalommal kell kezet mosnunk. Szükséges tehát tudnunk, hogy influenzajárvány esetén az alapos kézhigiénia nagymértékben csökkentheti a vírusterjedést.
A hagyományos, szappannal történő kézmosás nem elég a fertőzések elleni védelemhez. A kézmosás mellett a kezek fertőtlenítése is szükséges.
Semmelweis Ignác már 1847-ben bebizonyította, hogy a kézfertőtlenítés egy egyszerű, de egyben nagyon hatékony módja a vírusok terjedésének megelőzésében.