Veszélyes hulladéknak számítanak azok az anyagok, amelyek az emberi egészségre vagy életre károsító hatást fejtenek ki. A veszélyes hulladékok meghatározása nem egységes, országonként változó. A veszélyesnek minősülő hulladékok kezeléséhez és szállításához engedély szükséges, összetételét és származási helyét dokumentálni kell.
Magyarországon a veszélyes hulladékok kezelését a 102/1996. (VII. 12.) kormányrendelet szabályozza. A veszélyes hulladékokat összetételük és a környezetre való veszélyességük alapján három osztályba sorolhatjuk:
Veszélyes hulladékok az egészségügyben
A kórházakban és a rendelőkben évente összesen 9500 tonna veszélyes hulladék, valamint közel 400 ezer m3 nem veszélyes, a háztartási hulladékhoz hasonló hulladék képződik. A kórházak döntő többsége megvalósította a veszélyes hulladék szelektív gyűjtését, aminek nagy része külső hulladékkezelőnél kerül égetéssel ártalmatlanításra vagy fertőtlenítést követően települési hulladékként történő kezelésre. Az egészségügyi hulladékok közül a röntgen-előhívó és -fixáló oldatokból lehetséges ezüstvisszanyerés, amit általánossá kell tenni. Az egészségügyi intézményekben keletkező hulladék kezeléséről 1/2002. (I. 11.) EüM rendeletében az egészségügyi miniszter szabályozást léptetett életbe.
Az OHT-ben megfogalmazott célkitűzéseknek megfelelően ezen hulladékáram döntő többségét - a lerakási irányelvek szerinti bomló szervesanyag-tartalom csökkentése miatt és a fertőzésveszély elkerülése érdekében - égetéssel kell ártalmatlanítani.
További feladat, hogy a ma működő kórházi hulladékégetőket alkalmassá kell tenni az új hulladékégetési szabályozás szerinti követelmények teljesítésére vagy be kell zárni azokat, illetőleg pótlásukra új égetési kapacitásokat - a tervezési időszak végéig várhatóan hat regionális égetőművet - kell kiépíteni. Prioritást kell biztosítani az egészségügyi hulladék regionális hulladékégetőkben történő ártalmatlanításának.
Biztosítani kell a magánrendelőkben és a háziorvosi ellátás során keletkező hulladékok rendszeres begyűjtését és kezelését is.
A lakosságnál keletkező gyógyszerhulladékok ellenőrzött begyűjtésének és kezelésének jogi szabályozását oldotta meg a Hgt. felhatalmazása szerinti, a humán gyógyszerek és csomagolásuk hulladékainak kezeléséről szóló 20/2005. (VI. 10.) EüM rendelet , amelynek alapján a közforgalmú és a fiókgyógyszertárak visszafogadják a gyógyszerhulladékokat. A gyógyszertárakban gyűjtött gyógyszerhulladékokat hulladékégetőbe szállítják. A hulladékkezelés a gyógyszer gyártók és a gyógyszerforgalmazók felelősségi körébe tartozik.
A veszélyes hulladékot eredményező vagy veszélyes hulladékkal kapcsolatos tevékenységnél betartandó alapvető követelmény, hogy törekedni kell a hulladék képződésének és veszélyességének megelőzésére és csökkentésére, illetve minél nagyobb arányú hasznosítására, biztosítani kell a hulladék sorsának nyomon követhetőségét, ellenőrizhetőségét, és meg kell akadályozni a környezet szennyezését, illetve az egészség károsítását.
A veszélyes hulladékok kezelésének általános szabályait a 98/2001. (VI. 15.) Korm. rendelet a külön jogszabályokban megállapított részletes rendelkezésekre figyelemmel tartalmazza. A kezelés követelményei között elsősorban a veszélyes hulladékokra általános érvényű feltételek, korlátozások és tilalmak találhatók. Ezek közül a korábbinál részletesebben került szabályozásra a keverés kérdése, hiszen ez nem egy alkalommal csak a veszélyesség látszatának hígítással történő kezelése volt. Ennek elkerülése érdekében a hulladékgazdálkodási törvény is kimondja, hogy tilos a veszélyes hulladékot más hulladékkal vagy anyaggal összekeverni, illetőleg ehhez a környezetvédelmi hatóság engedélye szükséges. A rendelet a hatósági engedélyezéshez állít feltételeket, illetve határozza meg, hogy mely esetekben lehet indokolt a keverési engedély megadása.
A veszélyes hulladék mindenfajta kezelése engedélyköteles tevékenység. Ez alól a képződés helyén történő, a termelő által végzett gyűjtés és előkezelés képez kivételt, valamint a begyűjtéshez kapcsolódó hulladékszállítás néhány speciális esete (kis mennyiségű veszélyes hulladék termelő általi szállítása a begyűjtőhöz vagy más kezelőhöz).
A hatósági engedélyezés mellett – a veszélyes hulladék kezelésének pénzügyi okokból történő ellehetetlenülésének megakadályozása érdekében - minden gazdálkodó szervezet, amelynek tevékenysége során veszélyes hulladék keletkezik, illetőleg tevékenységi körében veszélyes hulladék kezelésével foglalkozik, köteles a keletkező, illetve a kezelt hulladék mennyiségével arányos fedezetet biztosítani, illetőleg adott esetben felelősségbiztosítást kötni az okozható károk felszámolására, illetve a veszélyes hulladék ártalmatlanítására.
Veszélyes, fertőző hulladékok gyűjtése:
a hulladékok két nagy csoportra oszthatók:
fertőző hulladékok
veszélyes hulladékok
ezek a hulladékok a betegellátást végző személyek egészségét veszélyeztetik
megbetegedést okozhatnak a a hulladékkezelést végző személyeknél is
szelektíven kell gyűjteni az éles, sérülést okozó eszközöket is
speciális kezelést igénylő egészségügyi veszélyes hulladékok:
fertőző hulladékok, testrészek, szervmaradványok, szövetek
betegellátási hulladékok, injekciós tűk és fecskendők, infúziós-, transzfúziós szerelékek
citosztatikumok illetve ezekkel szennyezett eszközök, anyagok
Kezelése:
- folyadékzáró, mechanikai sérülésnek ellenálló eszközökben
- éles eszközöket szilárd falú, szúrásálló edényzetben kell gyűjteni
- a sárga színkódot és a nemzetközi bioveszély jelet kell alkalmazni
- hűtés nélkül legfeljebb 48 óráig tárolhatók, hűtőben max 30 napig
- nem tömöríthetők, hanem aprítani kell őket
Fertőtlenítése:
kizárólag hőhatáson alapuló eljárások alkalmazhatók:
külső és belső felületen biztosítani kell a megfelelő hőhatás érvényesülését
a paramétereket csoportonként meg kell határozni
fertőtlenítés előtt nem szabad válogatni, átönteni, tömöríteni
minden paramétert a hulladéknak megfelelően kell meghatározni, és regisztrálni
lehetővé kell tenni a vízgőznek a csomagolóanyagba való behatolását
üzemelés közben fertőző anyag levegővel sem juthat ki
a fertőtlenítési ciklus végén a rakománynak fertőtlenítettnek kell lennie