Interakció az egészségügyi ellátásban
22. kidolgozott tétel
Ismerőse tanácsot kér Öntől. Három éves kisfia már egy éve szobatiszta volt, de az utóbbi időben gyakran bepisil éjszaka. Elmondása szerint a szülők éppen válófélben vannak, az édesapa bántalmazásai miatt gyakran menekülniük kell otthonról. Az anya nem tudja eldönteni, hogy orvoshoz kell-e vinnie gyermekét. Adjon tanácsot az anyának!
A beszélgetés során az alábbi szempontokra térjen ki: családon belüli erőszak gyakorisága, megnyilvánulási formái, a bántalmazó személyisége, figyelmeztető jelek, regresszió jellemzői a gyermek fejlődésében
Családon belüli erőszak fogalma alatt azokat az eseteket értjük, amikor az egyik családtag, házastárs-élettárs vagy ex-partner kísérletet tesz vagy meg is valósít olyan magatartásokat, amelyekkel a másik fél (családtag, élettárs stb.) fölött hatalmat - testi, anyagi vagy jogi dominanciát - tud gyakorolni. Családon belüli erőszak körébe sorolható, ha harmadik személy erőszakot követ el a család egy tagja ellen csupán a családban betöltött szerepe miatt.
Az erőszakot tágan kell értelmezni: beletartozhat verekedés, szidalmazás, súlyos testi sértés, életveszélyes fenyegetés stb.
A családon belüli erőszak egyik eleme, hogy a bántalmazott és a bántalmazó mindig ismerik egymást, leggyakrabban a család vagy intim viszony köti-kötötte össze őket. Másik eleme az erőszakos magatartás vagy annak előkészülete-kísérlete a bántalmazó részéről.
Erőszak:
Az erőszak fajtái
Szóbeli erőszak: Ha valaki (rendszerint a férfi) lekicsinyli, sértegeti a nőt, vagy gúnyolódik vele, ha nevetség tárgyává teszi (például külseje, vallása vagy faji hovatartozása miatt), bántalmazással, veréssel fenyegeti párját, ha azzal fenyegetőzik, hogy elviszi a gyerekeket, vagy hogy öngyilkosságot követ el.
Érzelmi zsarolás: Letagad lényeges dolgokat, elzárkózik a nőtől, kizárja őt gondolataiból, érzéseiből, ugyanakkor a nőt ellenőrzés alatt tartja, végletesen féltékenykedik, a nő önbizalmát módszeresen lerombolja, önálló döntéseit rendszeresen megkérdőjelezi, vagy nem veszi figyelembe. Mindenért a nőt okolja, még a saját agressziója miatt is. Megfélemlítően viselkedik: tör-zúz, megrongálja a nő értéktárgyait, csapkod, fegyverrel rettegésben tartja, félelmet keltően viselkedik (dühödten néz, üvölt), támadóan faggatózik, életveszélyesen vezet. Elszigeteli a nőt: megszabja, hogy a nő mit, és mit nem csinálhat, kivel találkozhat, kivel beszélhet, hová mehet, mit vehet föl, nem engedi, hogy másokkal barátkozzon, a családjával beszéljen, munkát vállaljon, pénzt tartson magánál.
Elszigetelés (fizikai – érzelmi téren)
Tényleges fizikai sérülés, vagy ezzel történő fenyegetés: A nőt lökdösi, megüti, megpofozza, fojtogatja, a haját húzza, ököllel veri, belerúg, megharapja, rázza, megégeti, fegyverrel (például késsel) fenyegeti vagy bántja. A nő legalapvetőbb jogait megtagadja, mozgásszabadságát, elemi igényeit korlátozza: nem engedi meg, hogy a nőnek tőle független magánélete is legyen, bezárja, kizárja, megkötözi, éhezteti vagy szomjaztatja, nem engedi tisztálkodni, elrejti a szükséges gyógyszereit, vagy nem ad rájuk pénzt.
Nemi erőszak vagy szexuális bántalmazás: Olyan szexuális tevékenységre kényszeríti a nőt, amit az nem akar, a szexszel fájdalmat okoz neki, vagy megalázza; megerőszakolja, vagy intim testrészeit bántalmazza, kényszeríti, hogy másokkal közösüljön. Meggátolja, hogy a nő fogamzásgátló szert, eszközt vagy módszert használjon.
Anyagi függőségben tartás: Nem engedi, hogy a nő dolgozni járjon, vagy legyen saját pénze, illetve ha van, azt elviszi, és saját belátása szerint ad csak belőle, Közös néven levő céggel (Bt., Kft.) zsarolja. Minden kiadást, amire a nő kér pénzt, megkérdőjelez, miközben ő szabadon rendelkezik a pénzzel.
Figyelmeztető jelek, okok lehetnek:
Fontos, szempont lenne, hogy a veszekedések ne a gyerek előtt történjenek,hiszen súlyos következménnyel jár,a személyiségfejlődésében,ilyen pl. a regresszió
Regresszió: viaszesés egy már elért szintről egy alacsonyabbra, egy funkcióban vagy az egészszemélyiségben jelentkezhet
Regresszió jelei:
Életkori fejlettségéhez képest visszalép
A traumák a pszichoszomatikus tünetek kiváltását kezdeményezik
- figyelemzavar
- Érdeklődés hiánya
- Lustaság
- Vagy éppen hiperaktivitás
- Éjszakai ágybavizelés
- Fejfájás
- Hasfájás
- Fulladás
- Sírás
- Hányinger és hányás
- Testsúly változás: vagy csökkenés vagy növekedés
- Alvászavar