Egészségmegőrzés- egészségfejlesztés- egészségnevelés
kidolgozott 15. tétel
Fiatal anyuka és 4 éves kislányának külseje ápolatlanságra utal. A kislány bőre feltűnően száraz, haja elhanyagolt, körmei nagyok és koszosak. Az anya testszaga kellemetlen, ruházata piszokkal szennyeződött, arca erősen sminkelt. Beszélgessen el az anyukával a személyi higiénéről! A beszélgetés során térjen ki a megadott szempontokra: higiéné fogalma és ágai, a bőr védelmi szerepe, a kéz, mint fertőzéseket közvetítő szerepe, a bőr és a test minden területének gondozása, ápolása, kozmetikumok és festékek hatása a szervezetre, a jó közérzet és a higiéné kapcsolata, a tisztaság szerepe az egészség megőrzésében
Higiéné fogalma: az orvostudománynak az a része, amely az egészség megvédését, a károsodások, megelőzését kívánja elérni. Elméleti részét közegészségtannak, gyakorlati munkáját közegészségügynek nevezzük
Ágai:
- Település egészségtan
- Környezetvédelem
- Élelmezés – és táplálkozás – egészségtan
- Munkaegészségtan
- Iskola egészségtan
- Társadalom egészségtan
- Mentálhigiéné
- Sportegészségtan
- Személyi higiéné
A személyi higiéné: A személyi higiéné az egyénre vonatkoztatott, életkori sajátosságoknak megfelelő egészségügyi szabályok összessége.
Ide tartozik: bőrápolás, hajápolás, szájápolás (fogak és szájüreg ápolása) kéz és lábápolás, szem- fül és orrápolás, a nemi szervek higiéniája, közvetlen környezetünk tisztasága
A bőr védelmi szerepe:
A kéz, mint fertőzéseket közvetítő szerepe:
Kézmosás: meleg vízzel, szappannal, bizonyos műveletek után kezet kell mosni. Ha valaki túl gyakran mos kezet vagy fertőtlenítőszereket használ a kézmosáshoz, akkor a bőr könnyen kiszáradhat, berepedezhet, ami a további fertőzések forrása lehetà kézvédő krémek használata
Körmök ápolása: fontos a rendszeres körömvágás és a köröm alatti rés tisztán tartása, hiszen ide könnyen kerülhetnek be kórokozók. A körömlakkozás és a műkröm használata a szelőzést gátoljaà köröm sárgulás és töredezésà jó talaj a gombás fertőzéseknek
Manikűrözés: a sarkokat le kell kerekíteni, a köröm ne érjen túl az ujjbegyen. A körmöket állandóan tartsuk tisztán körömkefével, ám ügyeljünk az esetleges sérülésekre, mert akkor ismét teret adhatunk a különféle fertőzések kialakulásának. Helytelen a körömrágás és a köröm körüli bőr rágása, mert ez is állandó kaput biztosít a fertőzéseknek.
Kézvédelem: ha a beteg testével, váladékaival, sebeivel érintkezünk, akkor kötelező a gumikesztyű használata
A bőr és a test minden területének gondozása
Bőrápolás: a bőrt rendszerese, naponta kell tisztítani a bőrtípusnak megfelelően. Fontos a kézmosás, mert ez a testünk legszennyezettebb része.
Részfürdő: Arc lemosása, felsőtest lemosása, alsó test fél lemosása, lábmosás. Arcunkat lefekvéskor és felkeléskor meg kell mosni.
Kádfürdő: a szennyeződéseket jól fellazítja, de zuhanyozással érdemes leöblíteni.
Zuhanyzás: naponta egyszer vagy többször. Meleg- hideg vizes váltogatásà frissít, jó hatása van az érrendszerre, erősíti az immunrendszert
A tisztálkodás anyagai: víz (legjobb a lágy víz), szappan, egyéb tisztítószerek, pl. tusfürdők (bőrt kevésbé szárítják, olajosak)
A tisztálkodás eszközei: körömkefe, hátmosó kefe, szivacsok, mosdókesztyű
Bőrápoló szerek: krémek, testápolók, dezodorok
Krémek: száraz bőr esetén megakadályozzák a bőr kiszáradását
Testápolók: bőr víz és zsírtartalmát pótolják, rugalmassá teszik. Az arclemosókkal eltávolíthatóak a festékek, a tonizálószerek keringésjavítók
Dezodorok: megszüntetik a kellemetlen testszagot, csökkentik az izzadást a pórusok összehúzódása által
Hajápolás
Hajmosás: hetente minimum egyszer, de legfeljebb háromszor. Haj minőségének megfelelő samponnal
Fésülködés: naponta többször: fejbőr szellőzését segíti, keringést javítja, rendezett külsőt ad.
Hajápoló szerek: hajkondicionálók a haj rugalmasságát, könnyű kezelhetőségét segítik elő
Hajvágás: hajvégek idővel berepedeznek, elhalnak
Szőrzetápolás
Borotválkozás: az arcot be kell nedvesíteni, majd fel kell vinni a habot az arcra. A hab puhítja a bőrt, és elemeli a szőrszálakat a bőrtől. Borotválkozás után célszerű arcvizet alkalmazni, mert vérzéscsillapító hatása van és a mikro sérüléseket is fertőtleníti.
Szőrtelenítés: arcon, végtagokon, lágyékhajlatban, hónaljban lévő szőrzet eltávolítására irányulnak.
Szájápolás
Fogápolás: használható fogvájó, fogselyem, fogkefe. A fogmosás célja a fogak épségének megőrzése és az ételmaradékok eltávolítása, a száj megfelelő vegyhatásának beállítása. Minden főétkezés után, édesség fogyasztás után célszerű fogat mosni, de reggel és este mindenképpen kötelező.
Fogmosás helyes technikája: a fogkefét benedvesítjük, a keferész teljes hosszára fogkrémet nyomunk. A felső és alsó fogsor külső és belső felszínét kis, körkörös mozdulatokkal lemossuk. Ezután a fogkefét a fogak hossztengelyével párhuzamosan mozgatva ismét végighaladunk a fogak teljes felszínén. Ezután a rágófelszíneket mossuk végig, különösen az őrlőfogakat. Az eredményes fogmosás időtartama minimum 3 perc! Ezután a szájüreget vízzel öblítsük ki.
Ajakápolás: ha ajkunk kiszárad, cserepes használjunk ajakírt
Szájüreg ápolása: A normális mikrobiológiai egyensúly függ: fogak és fogágy épsége, nyálkahártya épsége, normális nyálképzés, kellő idejű és erősségű rágás, szájhigiéne.
Kellemetlen szájszag oka lehet: emésztő vagy légzőszervi megbetegedés, anyagcserezavarok, élvezeti cikkek vagy gyógyszerek illatanyagai
Láb ápolás
Lábmosás: naponta alaposan megmosni, lábujjak kezét gondosan kitörölnià nedves bőr kedvez a gombás fertőzéseknek
Lábkörmök ápolása: a sarkokat nem vágjuk ki, mert könnyen benőhet a köröm
Bőrkeményedések: szűk, nem kényelmes cipők, láb deformitások okozhatják. Enyhébb esetben habkővel, bőrreszelővel eltávolíthatóak.
Szem higiénéje: A szemet tisztán kell tartani, reggel az esetlegesen felgyülemlett, beszáradt váladékot le kell mosni. Hasznos a kamillás lemosás is, egy törlés egy vatta, belülről kifele.
Fül higiénéje: fülkagyló és külső hallójárat tisztán tartása. Alaposan mossuk meg,a váladékot távolítsuk elà addig amíg az ujjbegyünk beér.
Orr higiénéje: naponta kevés langyos víz felszippantása és kifújása
Végbél környékének higiénéje: naponta legalább egyszer megmosni meleg vízzel, majd szárazra törölni. Viszketés esetén kamillás ülőfürdő javasolt.
Nemi szervek higiénéje: nőknél a gáttól a végbél felé kell mosakodni, hogy a végbél baktériumai ne juthassanak be a hüvelybe. Menstruáció esetén fokozottabb higiénia.
Férfiaknál a makk bőrét hátra kell húzni, mert az alatta meggyűlő smegma (faggyú) gyulladást okozhat.
Kozmetikumok és festékek hatása a szervezetre
Kozmetika célja megőrizni amit a természet adott, pótolni amit megtagadott, és eltüntetni mindazt, ami zavarja a megjelenés összhangját.
Púder, festék: elzárja a bőr pólusaità működését akadályozzák
Lefekvés előtt el kell távolítani majd langyos vízzel arcot kell mosni.
Zsíros vagy hidratáló krémekkel lehet a bőr nedvességtartalmát helyreállítani.
Kerüljük a túlzott sminkelést mert az torzítja megjelenésünket.