Egészségmegőrzés- egészségfejlesztés- egészségnevelés
kidolgozott 10. tétel
A helyi általános iskola megkeresi azzal a kéréssel, hogy a 8. osztályos tanulóknak családtervezéssel kapcsolatos előadást tartson. Ön elvállalja. Tervezze meg az előadást!
A feladat megválaszolása során az alábbi szempontokra térjen ki: kapcsolatfelvétel, társas kapcsolatok kialakítása, barátság, szerelem, család, családalapítás, a férfi, női nemi szervek, a nemi szervek higiénéjének jelentősége, a szexuális élet higiénéjének főbb szempontjai, motiváció, érdeklődés fenntartása az ismeretek elsajátításában, egyénekkel, csoportokkal történő munka
___________________________________________________________________________
Kapcsolatfelvétel, társas kapcsolatok kialakítása
· kapcsolat jellegétől függ
Az egyén legyen:
· türelmes, nyitott, elfogadó
Barátság: társadalmi érintkezés során alakul ki, nagyon fontos része az emberi kapcsolatoknak.
Szerelem: jól ismert testi jelekkel (izgatottság, pirulás, tenyerek izzadása, szaporább szívdobbanás) és eufóriás lelkiállapottal jár. Magas hőfokú lángolása egy idő után megváltozik, felváltja a szeretet, a ragaszkodás, a kötődés a szeretett személyhez.
A társadalom egyik legfontosabb intézménye a házasság és a család.
Család: olyan együtt élő kis csoport, amelynek tagjait vagy házassági vagy vérségi, esetleg örökbefogadási kapcsolat köti össze, a társadalom alapvető és létfenntartó egysége
A házasság egy férfi és egy nő egész életre kötött szövetsége, mely testi-lelki szeretetközösség, s a szeretetükből fakadó gyermekek világrahozatalában és fölnevelésében teljesedik ki. A családtervezés azonban fontos dolog. A házastársaknak szükséges, hogy a gyermek, a gyermekvállalás fontossá váljék az életünkben.
Külső férfi nemi szervek:
A hímvessző (pénisz)
A férfiak közösülési szerve. A hímvessző hüvelybe vezetéséhez annak megfelelő mértékű merevedése (erekciója) szükséges. A hímvessző három hengeres, merevedésre képes részből áll (két barlangos és egy szivacsos test), végén a makk található, melynek felszínén nyílik a húgycső. A barlangos testek nyugalmi állapotukban kevés vért tartalmaznak.
A hímvesszőt bőr borítja, mely a makkról hátrahúzható. A hátrahúzható rész a fityma.
Szexuális izgalom hatására a nemi szervek és a pénisz vérátáramlása fokozódik, és a barlangos testek megtelnek vérrel, ezzel méretük jelentősen megnő. Ez a folyamat a merevedés. Ilyenkor a péniszbe vezető erek kitágulnak, az elvezető erekben csökken a véráramlás, így marad fenn a merevedés.
A herezacskó (scrotum)
A hímvessző alól ereszkedik le a szőrrel fedett vastag és ráncolt bőrű szerv, mely a heréket tartalmazza, bőre erősebben pigmentált. A magzati élet 7. hónapjától benne található a két here.
Belső férfi nemi szervek:
A here
Galambtojás alakú páros szerv, melyek a férfiasságért felelős hormonokat termelő mirigyek. A herék több feladatot látnak el. Egyrészt a herék belsejében termelődnek és érnek a hímivarsejtek (spermiumok). Másrészt itt képződik a férfi nemi jellegért felelős hormon, a tesztoszteron.
A here felső részén található a mellékhere, amely biztosítja a spermiumok érésének végső lépéseit (az érlelés során kapnak a spermiumok termékenyítőképességet) és a spermiumok raktározását, valamint összeköti a herét az ondóvezetékkel.
Ondóvezeték: izmos falú, szűk lumenű cső, a mellékhere farki részből indul ki.
Utolsó szakaszába belenyílik az ondóhólyag kivezető csöve
Ondózsinór: herezacskóban és a lágyékcsatornában találgató
Ondóhólyag: páros szerv, húgyhólyag hátsó-alsó felszínéhez rögzítve helyezkedik el
Dülmirigy: gesztenye alakú és nagyságú páratlan szerv, húgyhólyag alatt helyezkedik el
A hímvessző működése:
Az erekció
Ahhoz, hogy az ondósejtek eljussanak rendeltetési helyükre és megtermékenyítsék a petesejtet, a hímvesszőnek meg kell merevednie. Ez az állapot az erekció vagy merevedés, amely a péniszben lévő erek és barlangos testek vérrel telítődésének és kitágulásának eredményeképpen jön létre.
Az ejakuláció
A makk dörzsölődése a hüvely falához ritmikus összehúzódásokat vált ki az ondóhólyag falában, melynek hatására a hólyagok a tartalmukat a húgycsőbe juttatják. Ide kerül a prosztata és a Cowper-mirigyek váladéka is, így alakul ki a sperma. A spermának a péniszből való szaggatott kilövellését nevezzük ejakulációnak, vagy magömlésnek.
Belső női nemi szervek:
A petefészek (ovarium)
Páros szerv, mandula alakú és nagyságú. Mindkettő petefészek diónyi méretű, kb. külső kéreg és belső velőállományból áll.
A petefészkekben helyezkednek el a tüszők, bennük a petesejtek. Itt érik és reped meg minden hónapban egy kiválasztott tüsző, és juttat a petevezetékbe egy megtermékenyítésre alkalmas petesejtet.
A petevezeték (tuba)
A petevezeték, más néven méhkürt, nyálkahártyával bélelt, izmos falú cső, mely a méh két oldalán helyezkedik el. Nyálkahártyáját csillószőrös sejtekből álló hámszövet borítja. Feladata, hogy a petét a méhbe irányítsa, ahol az beágyazódik.
Méh (uterus)
A méh a kismedencében a húgyhólyag és a végbél között helyezkedik el. Fordított körte alakú, izmos üreges szerv. Feladata a pete befogadása a magzat fejlődésének teljes időtartamára. A fala rugalmas és szilárd izomszövet, mely magába foglalja terhesség idején a növekvő magzatot, a körülbelül fél kg-os méhlepényt és az 1-2 liternyi magzatvizet. Szövetek és szalagok veszik körül, melyek egyben rögzítik és biztosítják a kellő mozgáslehetőséget is.
A méh két fő része a méhnyak és a méhtest.
A hüvely (vagina)
A hüvely egy 8-12 cm hosszú, nyálkahártyával borított, rugalmas falú cső, mely a méhet köti össze a szeméremtesttel. Egy ösztrogén (női nemi hormon) hatás alatt álló, jó vérellátású belső nemi szerv, amelyen át távozik a hüvelyváladék (normál esetben tiszta, fehéres, szagtalan), a menstruációs vér, közösülés során ide hatol be a pénisz illetve ezen keresztül jön világra egy újszülött (természetes szülés esetén) is.
A szűzhártya (hymen)
A nemi életet még nem élt nőnél a szűzhártya fedi a hüvelybemenetet. A bemenetnél a szűzhártyán nyílás található (ezen keresztül távozhat a menstruációs vérzés). Az első közösülés alkalmával a szűzhártya bereped, ilyenkor előfordulhat, hogy a sérülés miatt kis vérzés jelentkezik.
Külső női nemi szervek:
Nagyajkak: szeméremrés két oldalán helyezkedik el, főleg zsírszövet alkotja. Itt található a Bartholin-mirigy, aminek a kivezető csöve a hüvelybe nyílik. Nemi izgalomà váladék a hüvelybe kerülà megkönnyíti a hímvessző hüvelybe jutását.
Kisajkak: nagyajkak belső oldalán találhatóak, fanszőrzet nem borítja őket, szeméremrést közvetlenül határolják.
Csikló: a két kisajak elülső találkozási pontjánál található, állományát barlangos test alkotaj, sok érzőideg végkészüléket tartalmaz.
Menstruáció: a méhnyálkahártya funkcionális rétege 28 naponként kiépül majd lelökődik
Regenerációs fázis: menstruáció megszűnése után méh sebe begyógyul, kb. 2-3 nap
Proliferációs fázis: nyálkahártya megvastagszik, kiépülnek az erek és mirigyek, kb. 10 nap
Szekréciós fáizs: nyálkahártya mirigyei váladékot termelnek, erekből kilépő folyadék a méhnyálkahártyát felpuhítja, így alkalmassá válik az esetleges megtermékenyített petesejt befogadására, kb. 10 nap
Deszkvamációs fázis: nyálkahártya vizet veszít, zsugorodik, több órás érgörcsà vérellátási zavaràelhalásokà hirtelen értágulatà károsodott falú erek megrepednekà vérzés
A férfi és a női nemi szervek higiénéjének jelentőssége:
Higiéné: az orvostudománynak az a része, amely az egészség megvédését, a károsodások megelőzését kívánja elérni.
Végbél környékének tisztán tartása:
- legalább naponta egyszer megmosni meleg vízzel
- szárazra kell törölni
- viszketés esetén ne dörzsöljükà mikro sérülésekà kamillás ülőfürdő
Nőknél:
- gáttól a végbél felé mosakodnià végbél baktériumai ne jussanak a hüvelybe
- tampont éjszaka ne használjunkà pang a váladék
Férfiaknál:
- hímvesszőt naponta megmosni
- fitymát vissza kell húznià alatta meggyűlik a fagy (smegma)à gyulladást okoz
Szexuális élet higiénéje:
- szexuális együttlét előtt és után fontos a nemi szervek tisztán tartása, hiszen a nemi szervek váladékai kedvező táptalajt biztosítanak a mikroorganizmusoknak
- a felgyülemlett váladék gyulladásokat okozhat, illetve a kellemetlen testszag az együttlét során elég illúzió romboló tud lenni.
Egyénekkel, csoportokkal történő munka
- Mindig a téma, szituáció határozza meg melyik a leghatékonyabb módszer
- Iskolában hatékonyabb a csoportos, mert a gyerekek ösztönzik egymást, húzó erőt jelentenek (egészségi vetélkedő)
- A munka során fontos a figyelem tartós fogása, bemutató anyagokkal való lekötése
- Az előadás önmagában nevelés
Egyénekkel:
- Témafüggő
- kérésre
- esetleg nem működik a csoport
A motiváció, érdeklődés fenntartása az ismeretek elsajátításában
A motiváció mindig ösztönzés (jutalom, büntetés)
1. Típus (primer)
- a motiváció belső indítékból fakadà a közvetlen, tárgyra irányuló érdeklődésben, kíváncsiságban nyilvánul meg.
2. Típus (szekunder)
- külső indíték motivál (jutalom, dicséret)
- érdek
- büntetéstől való félelem