Interakció az egészségügyi ellátásban
3. kidolgozott tétel
Külföldi cserediák tölti gyakorlatát az Ön munkahelyén. Kollégái bizonytalanok, hogy hogyan viselkedjenek vele, nem szeretnének modortalanok lenni, de nincs tapasztalatuk ilyen helyzetben.
Tájékoztassa kollégáit a felmerülő kulturális különbségek lehetőségeiről! A feladat megválaszolása során az alábbi szempontokra térjen ki: az egészségügyi dolgozók tevékenységének etikai elvei és problémái, az egészségügyi dolgozóval szemben elvárt etikai követelmények, előítéletesség, másság, esélyegyenlőség, tolerancia, humanitás, empátia, karitativitás, intimitás jellemzői, a különböző kultúrák szokásai, hagyományai
Az egészségügyi dolgozók tevékenységének etikai elvei és problémái:
Morális problémák:
Az egészségügyi dolgozóval szemben elvárt etikai követelmények :
Előítélet: Ellenséges vagy negatív attitűd valamilyen csoporttal szemben - olyan attitűd, amely téves vagy nem teljes információkból származó általánosításokon alapul.
Attitűd: Viszonyulás valamihez, véleményünk az adott dologról. Ismereteim vannak róla, és ennek megfelelően viselkedem, nyilvánítom ki érzelmeimet. Ha további információkat kapok, megváltozhat az attitűdöm. Fokozatai: szóbeli, elkerülés, hátrányos megkülönböztetés, bántalmazás, fizikai megsemmisítésre törekvés
Esélyegyenlőség: Minden állampolgárnak ugyanolyan jogokat és esélyeket kellene biztosítani a társadalmi érzékenységet gyakorolva. Figyelembe kell venni az emberek szociális helyzetét, kulturális, etnikai hovatartozását – nem érhet senkit ezekre való tekintettel hátrányos megkülönböztetés.
Másság: Az átlagtól valamely mértékben eltérő, a társadalom által elfogadott normáknak nem minden értelembe megfelelő.
Tolerancia: latin eredetű szó, elsősorban türelmességet jelent mások véleménye, főleg vallása, világnézete, etnikai vagy nemzeti hovatartozása, illetve más egyebek iránt. A műszaki életben a megadott méretektől, mennyiségtől, vagy minőségtől való megengedett legnagyobb eltérést jelenti. Orvosi szempontból a szervezet ellenálló képességét, vagy gyógyszertűrő képességét értjük alatta.
Humanitás: jelentése emberség, emberiesség
Empátia: az embernek az a képessége, hogy egy másik ember szempontját felfogni és megérteni képes. Az empátia érzés megnyilvánulása például, ha valaki egy másik bánatát hallgatva, az adott helyzetet elképzelve saját élményként éli meg: azonosan érez vagy gondolkodik, és következésképpen hasonlóan cselekszik is.
Karitativitás : segítőkészség. Mindenki fontos a társadalomban, mindenkin kell segíteni, aki rászoruló. Értéknek tekintem a másik embert és a munkáját. Ha tudok segítek neki. A gyerekeket rá kell szoktatni a segítségnyújtásra.
Intimitás: bizalmasság, bensőségesség, meghittség
Az ember legbensőbb érzelmeinek, pszichológiai és fizikai integritásának és méltóságának a tiszteletét jelenti. Az ember legszűkebb környezetére tartozó, legbensőbb érzelmeinek, testi- lelki integritásának és méltóságának tiszteletben tartását jelenti. Betartása, biztosítása alapvető követelmény!
Betartásának hatásai: - kialakul a személyzet és a beteg közötti bizalom
- csökken a bizonytalanság érzés
- csökken a szégyenérzet
- csökken a kiszolgáltatottság érzése
Megtartásának célja: - beteg érdekeinek védelme
- az emberi méltóság megőrzése, megóvása
- megfelelő figyelem, tapintat, türelem
- kiszolgáltatottság érzésének csökkentése
Intimitást befolyásolja: - a személyzet kultúráltsága
- függ a betegek életkorától
(serdülők, idősebbek érzékenyebbek az intimitásra)
- befolyásolja az egyéni szeméremérzet, melyet megfelelő tapintattal
kell kezelni (neveltetés)
- befolyásolja a testséma (fogyaték, sérülés…)
Biztosításának feltétele: - nyugodt légkör (1 beteg-1 helység+ függöny)
- tapintat, empátia
- beszélgetés (oldható az intimitás, mely kezdetben elterelés,
később ráirányuló kérdések)
- megfelelő műszerezettség (kéznél legyen)
- illetéktelenek ne zavarják a vizsgálatot
- titoktartás
- ne hangozzon el sértő, bántó megjegyzés
A különböző kultúrák szokásai, hagyományai
Kultúra: a társadalomban az anyagi és szellemi javak összessége
Meg kell ismerni az egyes csoportok elvárásait, szokásait, el kell tudni fogadni azokat a különbözőségeket, melyek segítségével megkülönböztethetőek vagyunk. El kell fogadni azokat az értékeket, melyeket ezek a népcsoportok képviselnek. Az ellátás során ismerni kell azokat a speciális helyzeteket, melyeket figyelembe kell venni. Egyes országokban különböző kultúrák, szokások alakultak ki, ezek elfogadásához szükség van a tökéletes együttműködés érdekében! A szabályok egyrészt egyre hasonlóbbak, az egyes országokban azonban jelentős eltérések tapasztalhatóak.
USA
Nagy-Britannia
Franciaország
Olaszország
Németország